Je začátek nového roku a s ním přicházejí oblíbená novoroční předsevzetí. Mezi ta převládající patří hubnutí a my se dneska zastavíme u otázek, jak nastartovat metabolismus a hlavně jak si vše srovnat v hlavě, protože hlavou to začíná.

Někdo si může říct – proč startovat metabolismus, vždyť metabolismus je nastartovaný, jinak by přeci nefungoval. Ano, to je pravda. Jenže záleží na tom, JAK náš metabolismus funguje…

 

Všichni to známe. Ráno vstaneme unavení, musíme si dát kávu, abychom vůbec došli do práce. A to je první chyba. Naše tělo v noci nepřijímalo žádné tekutiny ani živiny a pracovalo na 100 %. Je tedy důležité mu dát to o co v noci přicházelo. Když na lačný žaludek
vypijeme větší sklenici vody s citrónem, je to pro naše tělo jako osvěžující sprcha, která nás probudí a nakopne. Poté si samozřejmě dát kávu můžeme.

Pak rychle běžíme do práce, mezi tím si koupíme v samoobsluze sušenku, bagetu s majonézou nebo zaběhneme do fastfoodu… V takovéto snídani bychom ale těžko hledali nějaké živiny. Jsou to samé  cukry a špatné tuky, které nám způsobují vysoký cholesterol, zanesený lymfatický systém, celulitidu, a časem i vážné zdravotní komplikace. Ano, tuky potřebujeme, jsou spolu s bílkovinami základním stavebním pilířem všech našich buněk a zdrojem naší energie. Ale musíme si uvědomit, že nejsou tuky jako tuky. Naše tělo si žádá vhodné tuky, které jsou obsaženy zejména v oříšcích, semínkách a mastných rybách.

 
Běžně metabolismus nepřirozeně urychlujeme podpůrnými látkami jako je kofein, rychlé cukry, alkohol, kouření, nasycené tuky.. Tělo si na to navykne a máme tady zpomalený metabolismus, Ale jakmile mu dodáme ty skvělé věci jako je dostatek tekutin, nenasycených tuků, vitamínů, minerálů odmění se nám. Zmizí neoblíbená celulitida, shodíme nějaké to kilo, sníží se nám cholesterol… 

Stejně důležitou úlohu v tomto procesu hraje naše mysl. Ne nadarmo se říká „Víra tvá tě uzdraví.

 Zde je 5 tipů, jak na to.

1. Porozumět sama sobě

Nejprve je vhodné si říct PROČ chceme hubnout a PROČ s tím začínáme právě teď. Chceme si obléct své staré džíny, chceme se zase líbit partnerovi nebo okolí. Ale co třeba  – mít ráda sama sebe, – udělat něco pro své zdraví… Nemělo by tohle být tím nejlepším důvodem?

2. Zapomenout na slovo dieta

Když někde slyšíte slovo dieta, co si pod tím představujete? Hlad, nechutné jídlo, utrpení, pocity viny. Slovo dieta je zastaralý způsob změny stravovacích návyků.

Dnes již víme, že nemusíme celý den hladovět ani nemusíme jíst nechutné, nekořeněné, neslané, nemastné, mdlé pokrmy. I na zdravém jídle si můžeme báječně pochutnat a také si můžeme dopřát tuky bez počítání kalorií a podobných kratochvílí z minulého století. S tuky je to tak, že nám neškodí, pokud jsou to tuky prospěšné, tedy přirozeně se vyskytující, za studena lisované. Pak je tomu právě naopak, protože zdravé tuky naše tělo potřebuje. A tak je to i s dalšími stravovacími mýty, ale o nich někdy příště.

S „dietou“ je to tak, že už sama podstata toho slova nám říká, že to bude těžké a protože tohle smýšlení má sílu zablokovat celý proces hubnutí, je na čase pojmout to pozitivně, nazvat to třeba zdravým životním stylem, osvobozením či cestou za lepším JÁ.

3. Stanovit si reálný cíl

Naše cíle by měly být reálné, měřitelné a dosažitelné. Musíme dát tělu čas, aby se správně nastartovalo a začalo fungovat, tak jak má. Kupříkladu, že shodíme 2 kg za 3 týdny. To se nezdá být tak nereálné, že?

Dále si musíme uvědomit, že nástrahy číhají na každém kroku. A sice oslava narozenin, lenost, hezký film v televizi.

Ano, půjdeme babičce na oslavu narozenin, řekneme si, že na sebe budeme tvrdí a nic špatného jíst nebudeme. A najednou se před námi objeví brambůrky, chlebíčky a dortíky. My neodoláme, následují výčitky a pocity viny.

Tak takhle ne. Hlavní je se na sebe nezlobit, uvědomit si, kde se stala chyba a pokračovat tam, kde jsme přestali.

4. Motivovat se

 

Možná se nám místo původně plánovaných 5 kg podaří shodit jen 1 kg (nebo jen nepřibrat). Ani pouhé dodržení námi nastaveného režimu není málo. Definujme jako úspěch jakýkoliv posun k našemu cíli.

Odměňme se něčím, co se nám líbí nebo co máme rádi. Například kupme si květinu, nebo něco hezkého na sebe, knihu, šperk, cokoliv, co nás napadne a máme z toho radost.

5. Zkusit jiný úhel pohledu

Jakmile změníme svůj styl života k lepšímu, výsledky se jednoznačně dostaví. Užívejme si pozitivních změn, buďme sami sebou, získejme zpět své vlastní uznání. Vnitřní krása a klid v duši je navenek vidět a tu nám nikdo jiný nevykouzlí. Otočme to ve svůj vlastní prospěch.

Přejeme vám úžasný rok♥