Autorka: Tereza ze SCRUMLADY

Ukázka z pekárny. Jedním z 12 principů, na kterých agilní vývoj stojí, je (přesné znění na konci): dodávat zákazníkům hodnotu co nejdřív a pravidelně. Rozuměj přeskládat posloupnost prací tak, aby nějaká hodnota byla k mání brzy. Ne až za půl roku, kdy software doprogramujeme. PROČ?
👇🏼
Protože zákazník NEVÍ, CO CHCE (i když si myslí, že ví). Díky vašim průběžným dodávkám, které už mají přidanou hodnotu, si to POSTUPNĚ UVĚDOMUJE. A vy díky tomu postupně UPRAVUJETE ŘEŠENÍ. Jde tedy o management rizik – že nebudete půl roku vyvíjet něco, co vlastně zákazník nechce (kdo to zaplatí?) – a zvýšení pravděpodobnosti úspěchu – spokojenosti zákazníka. Teď ta pekárna.
👇🏼
Mimo IT je krásná ukázka takového managementu rizik třeba pekárna Puretaste. Jejich bezobilné chleby jsou specifický produkt vyšší ceny. Nedávno přidali možnost koupit si sadu vzorků jejich chleba. Ochutnáš, vyhodnotíš a příště už máš ve své objednávce jasno.
Nemusíš si koupit všechny jejich drahé chleby (ušetříš), ani vyhazovat ty, které ti nechutnaly (neplýtváš).
👇🏼
Dalším příkladem jsou ochutnávkové svatební dorty – koupíš si pouze jeden dort poskládaný z různých druhů vždy po kousku. Nebo tapas v restauraci, ochutnáš od každého něco a příště si dáš už jen to nej. NAPADAJÍ VÁS DALŠÍ PŘÍKLADY?
👇🏼
Výše zmíněný princip:
Our highest priority is to satisfy the customer through early and continuous delivery of valuable software (product, service)
👇🏼

 

Tereze moc děkujeme, že si nás vybrala jako pozitivní příklad🌹🌹🌹