REAL FOOD
Náš chléb je vyráběn ručně, sami si moučku ze semen a ořechů meleme těsně před výrobou, takže nedochází k její zbytečné oxidaci,.Suroviny na tuto moučku kupujeme přímo od dovozce či českého pěstitele, tedy neleží v meziskladech prodejců a jsou  rámci možností nejvíc čerstvé. Na výrobu používáme od 20.1.2019 výhradně vejce z chovu na podestýlce, případně z BIO chovu.

… Zabrousíme do historie?

OBILNÁ PLACKA
Odhadem 10 tis.let př.n.l. vznikl první chléb opečením zbylé obilné kaše*  (… a co bylo před plackou…?)

OBILNÝ KVAŠENÝ CHLÉB
Před 6 tis. lety na břehu Nilu náhodně vznikl kváskový chléb z pšenice. V Mezopotámii potom pekli chleba tak, že přitiskli chlebovou placku ke stěně pece – jakási nástěnná pizza.*

ŽITNÝ CHLÉB
11. stoletím počínaje jsou první zmínky o chlebu v Čechách. Za vlády Jiřího z Poděbrad  už se peklo dvanáct druhů chleba: žemlový, žitný, nakyslý, mazancový, ječný, prosný, žaludový, jáhlový, pohankový, rýžový, perníkový a koláčový. Za všechny jmenované jsme vybrali pro nadpis žitný chléb z důvodu jeho současné velké renesance. Ta je pravděpodobně důsledkem zaměření zákazníka na kvalitu, vynuceného působivou paletou metod na snížení vstupních nákladů od přidávání starého chleba do těsta, přes přidávání droždí do kvásku až po nastavování levnější obilovinou a barvením těsta.
Jen pro doplnění – kvašením přirozenou cestou se zvyšuje vstřebatelnost živin díky fermentaci, zatímco droždí má za úkol jen kypřit, navíc naopak ztěžuje trávení.

BEZLEPKOVÝ CHLÉB
Už kolem roku 1960 se začalo přicházet na to, že lepek není pro každého. Pak (přesto)  začala honba za vyšlechtěním pšenice s co největším obsahem lepku (za posledních 30 let  vzrostl třicetinásobně) a zároveň s tím jakoby náhodou dochází k trávicím obtížím u velké části populace… Bohužel namísto logického řešení v podobě kváskového chleba z přirozeně bezlepkových obilovin začal potravinářský průmysl chrlit pečivo s vysokým obsahem škrobů, který má „dohnat“ absenci pojivé schopnosti lepku; o množství chemických vylepšovadel a přídatných látek včetně cukru ani nemluvě.

BEZOBILNÝ CHLÉB
Vypadá to jako první vlaštovka, která jara nedělá, ale uvidíme…  Bezobilný chléb je jak přirozeně bezlepkový, navíc pro mnohé žádoucím nízkým obsahem sacharidů, které jsou obsaženy v každé, tedy i bezlepkové obilovině. Protože zde pojivost obilovin nahrazují vejce a základ hmoty tvoří ořechy a semínka, jde navíc o potravinu s vysokým obsahem bílkovin a tuků, vyhledávanou zejména sportovci, aktivně žijícími lidmi a lidmi na nízkosacharidové stravě.

Shrnutí: Od počátku se chléb vylepšoval od placky přes kváskový, přes různé druhy použitých obilovin po  ty s nejvyšším obsahem lepku, až se část populace musela uchýlit k chlebu bez obsahu lepku. Současně s tím, patrně i zásluhou bezlepkové diety, která obrátila pozornost široké veřejnosti k tomu, co jí, roste informovanost o benefitech pramenících ze stravování bez obilovin, škrobů a cukru a tím se u této informované části populace dostává jakýkoli obilný chléb mimo hru.

* Obecně přijímaná tvrzení
Ve článku byly použity informace z těchto zdrojů:
http://www.solen.sk/pdf/7b796d38fd4e6c2ffba123ce9f468c01.pdf
https://region.rozhlas.cz/vse-co-jste-chteli-vedet-o-chlebu-7250534 
http://www.chlebnasvezdejsi.cz/cs/homepage/o-pekarskem-remesle/pekarske-remeslo-v-promenach-staleti