Jako superpotraviny jsou označovány ty potraviny, které mají vysoké koncentrace cenných látek. jako jsou antioxidanty, živé enzymy, vláknina, minerály, a tím jsou pro lidský organismus prospěšnější v porovnání s jinými potravinami.

Podle amerického doktora Erica Madrida mají superpotraviny jasné místo v našem jídelníčku. V ideálním případě by se měl člověk zaměřit na stravu plnou ovoce a zeleniny. Přidání superpotravin do svého jídelníčku je součástí rovnice, která vám může pomoci při cestě ke zdraví i redukci váhy.

5 kategoriií superpotravin, používaných pro výrobu Bezobilného chleba:

1)  Vejce

Vejce jsou bohatým zdrojem vitamínů i minerálů. Z vitamínů jsou přítomny biotin, vitamíny A, D, E, B1, B2,B8,  B12, B6, Niacin, Kyselina listová (B9), E, K – chybí pouze vitamín C, z minerálů jsou zastoupeny sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, měď, zinek, selen nebo železo.

2) Semínka

Semínka všeho druhu obsahují tuky ve formě olejů, který se z nich také lisuje. Rostlinné tuky jsou zdraví prospěšné, jsou složeny z polynenasycených mastných kyselin, zejména omega-3 a omega-6. Tyto látky udržují příznivou hladinu cholesterolu v krvi, starají se o správný růst, vývoj a fungování buněk, působí protizánětlivě a jako prevence kardiovaskulárních chorob a vzniku rakoviny i autoimunitních onemocnění. Semínka obsahují také vlákninu, která je sice nestravitelná, přesto je ale významnou složkou potravy – napomáhá dobrému zažívání, působí proti zácpě a je prevencí střevních onemocnění. Dalšími látkami, pro něž si semen ceníme, jsou minerály vylepšující stav kůže a pleti. Opomenout nelze ani vitamíny, především skupiny B – ty mají vliv na duševní zdraví.

 

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou využívaná pro svůj vysoký obsah antioxidantů selenu a vitaminu E, jejich účinkem je neutralizace volných radikálů a následné zpomalení procesu stárnutí. Tato semena se doporučují i při migrénách a astmatu, pozitivně působí i na pokožku a sliznice. Dále také uklidňují mysl a nervy, snižují krevní tlak a působí jako prevence kardiovaskulárních chorob.

Dýňová semínka

Velká tmavě zelená semínka dýně působí jako prevence nádorových onemocnění i zánětů močových cest, zmírňují procesy stárnutí a degenerace. Dýňová semínka jsou doslova nabitá vitamíny a minerály, jmenujme např. vitamín A, D, E, B1, B2 a B6, selen, zinek, hořčík, draslík, vápník, fosfor, měď, mangan a železo. Díky tomu mají příznivý vliv na zdraví vlasů a nehtů. Na tato semínka se mohou spolehnout i lidé trpící nervozitou, úzkostí a depresemi.

Sezamová semínka

Semínka sezamu indického jsou drobná, a přesto plná zdraví prospěšných látek. Jsou zdrojem bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Pro svůj vysoký obsah železa se doporučují ženám (např. v období menopauzy) a pacientům s anémií (chudokrevností). Dále posilují obranyschopnost organismu, prospívají cévám a srdci, ale i kůži, nehtům a vlasům. Také mají schopnost zvlhčovat střevní sliznici, proto je vhodné tato semínka konzumovat při zácpě.

Lněná semínka

Semínka lnu setého mají největší obsah omega-3 polonenasycených mastných kyselin ze všech rostlinných produktů, jsou proto velmi hodnotná. Měla by tedy tvořit pravidelnou složku jídelníčku veganů, vegetariánů a osob, které nejedí rybí maso a olej. Najdeme v nich i další kyseliny, např. ALA, EPA a DHA, které mají silné protizánětlivé účinky. A výjimečný je i obsah rozpustné vlákniny, ta zase léčí střev a napomáhá správnému trávení.

 

3) Ořechy

Vlašské ořechy

Skvělý zdroj hořčíku, vápníku, zinku i zdravých tuků.  Posilují svaly, kosti, imunitu i celý organismus včetně funkce nervového systému.

Mandle

Mandle posilují imunitu, jsou účinnou prevencí proti osteoporóze, křečím v lýtkách… Upravují krevní tlak, snižují cholesterol, zahání pocit hladu a pomáhají tak redukovat hmotnost.

Kešu ořechy

Jsou přírodním zdrojem hořčíku, mají vysoký obsah omega 3 mastných nenasycených kyselin, posilují nervovou soustavu – snižují podrážděnost, úźkost, nervozitu, snižují hladinu cholesterolu v krvi, podporují regeneraci a snižují únavu, metabolické funkce-vysoký obsah hořčíku  (260 mg/100 gramů ) – podporuje správnou činnost svalů a nervů a pro správnou stavbu kost

 

4) Ovoce

Z mnoha druhů ovoce, řazených mezi superpotraviny, používáme zejména toto:

Meruňky

Meruňky bojují proti kardiovaskulárním chorobám, ale také proti astmatu. Jsou skvělým zdrojem vlákniny a bohatým zdrojem vitamínů. Posilují imunitu, bojují proti únavě a zlepšují naši náladu.

Ananas

Ananas je skvělým pomocníkem při redukčních kúrách. Také se doporučuje jíst po velké fyzické námaze, abyste dočerpali energii. V neposlední řadě zpomaluje stárnutí a působí na nás dobře i “zvenku”.

Jablko

Jablka obsahují ve vodě rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chrání naše tělo před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, stejně tak proti rakovině. Také snižují riziko cukrovky.

Švestky

V plodech je vitamín B12, který je prospěšný pro krvetvorbu, a vitamín B1 prospěšný mozku. Ve švestkách je navíc vláknina, která je přínosná pro zažívání. Švestky jsou vhodné i pro diabetiky, protože nezvyšují hladinu glykémie

5)  Karob

Karob v chuti připomíná sladké kakao. Je považován za zdravou náhradu čokolády. Je přirozeně sladký, bez kofeinu, má malé množství tuku a nezpůsobuje alergii. Obsah vlákniny a pektinu pomáhá trávení. Dále obsahuje minerály, vitamíny, mikrolementy. Mimo jiné je zdrojem vitaminu E – známého jako vitamín mládí a kyseliny gallové – silného antioxidantu. Obsahuje třísloviny bránící množení bakterií v těle. Kyselina gallová má analgetické, antialergické, antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky.

Zdroj:

https://region.rozhlas.cz

www.kaloricketabulky.cz

https://superpotraviny.webnode.cz/orechy/kesu-orechy/

https://www.herbarperuanskychbylin.cz/algarrobo

Seznam 50+4 TOP superpotravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku