Na vyřazení cukru a škrobů je postaveno mnoho velmi úspěšných stravovacích systémů, jako Paleo, Keto, Low carb, Gaps, SCD, Atkinsonova dieta, Whole 30, CUkrfree, Bezpřílohová dieta a další.

Všechny tyto diety mají společné jedno – vynechání klasických příloh, tedy brambor, rýže, těstovin, knedlíků a pečiva. To je samozřejmě zjednodušené tvrzení, protože škroby se coby levné nastavení objemu objevují ve většině průmyslově zpracovaných potravin, takže je najdeme i tam, kde bychom to nečekali, například v kečupu a hořčici, to platí i o přítomnosti cukru v potravinách.

Úspěšnost těchto diet spočívá ve faktu, že když vynecháme ze stravy sacharidy, tělo začne trávit tuky. Další přínos je  v tom, že se člověku uleví od lepku, který je přítomen ve většině jídel, dále od škrobů a klasického cukru, jež ztěžují trávení, ale jistě také v tom, že se více dostane v jídelníčku ke slovu zelenina.

Člověk se tedy při tomto stravování cítí lépe po zdravotní i psychické stránce, které spolu samozřejmě souvisí, daří se mu zhubnout, nepřepadají ho ataky ukrutného hladu či chutí na sladké… na této azurové obloze je jediný, malinkatý mráček a sice – zvyk.

Pokud jsme po celý život byli zvyklí na pečivo jako převažující část jídelníčku (dokonce jsme k tomu byli nabádáni – jez ten rohlík, ne jenom šunku, budeš mít hlad!), po čase se objeví touha „aspoň na něco si namazat“… třeba paštiku (mimochodem – přesně tato touha stojí i za vznikem našeho Bezobilného chleba).

A právě pro tento účel je tu náš Bezobilný chléb. Za předpokladu, že se člověk nevzdá svého zdravého, na zelenině coby příloze založeného stravování, ale bude vědět, že si občas může zakousnout i kousku té skývy – co víc si přát?!